Opis projekta
Güssing je beseda, ki se v zadnjem času pogosto povezuje s trajnostno uporabo lokalnih, obnovljivih virov z namenom ustvarjanja novih delovnih mest, ter priložnosti za lokalno, ruralno prebivalstvo. Vendar pa je beseda Güssing zelo tesno povezana tudi z znanjem, raziskovanjem ter prenosom znanja. Pod tem motom je slovensko – avstrijsko partnerstvo zagnalo skupen EU projekt PEMURES, ki se je v tem letu pričel izvajati in bo zaključen v letu 2015. Jedro projekta predstavlja prenos znanja in uspešnih praks iz avstrijskega mesta Güssing, ki na področju rabe obnovljivih virov energije predstavlja eno najbolj razvitih mest sploh, v Pomurje, predvsem pa v občino Ljutomer, ki je partnerica projekta in predstavlja lokalno skupnost, ki je na zelo podobni razvojni stopnji, kot je Güssing bil pred 20 leti, ko je prišlo do odločitve za usmeritev v energetsko samooskrbo iz lokalno dostopnih virov.
Znotraj projekta bo v naslednjih letih v Ljutomeru zrastel center za obnovljive vire energije po vzoru uspešnih kompetenčnih centrov iz avstrijske Gradiščanske, pripravljeni pa bodo tudi inovativni poslovni načrti za izrabo identificiranih potencialov obnovljivih virov energije. V obsegu projekta pod imenom PEMURES bodo v naslednjih treh letih med drugim analizirane tudi neizkoriščene možnosti trajnostne uporabe hitrorastočih rastlin, pri čemer bo analiziran potencial avtohtone vrste črnega topola, ki je ogrožen ter bi z uporabo v energetske namene lahko dobil nov zagon.
Projekt je sofinanciran v okvirju JR OP SI-AT 2007-2013, čezmejno sodelovanje Slovenija Avstrija, Cilj 3 Evropsko teritorialno sodelovanje.